مایکوروت (قارچ مایکوریزا)

Mycorrhiza

معرفی

 این محصول، اولین فرمولاسیون از سری محصولاتی است که بر اساس خواص بسیار مفید میکرو ارگانیسم‌های خاکزی همیار و همزیست با گیاهان و بویژه قارچ‌های میکوریز نوع آربسکولار طراحی و به فرم پودری تهیه و تجاری شده است و به راحتی قابل استفاده بوده و گیاهان را در تمام طول دوره رشد خود مورد حمایت قرار می‌دهند. پس از استفاده از این محصول، قارچ‌های مایکوریزی در ریشه گیاهان مستقر شده و آب و عناصر غذایی مورد نیاز گیاه را با سرعت و مقدار بیشتری به درون گیاه انتقال می‌دهند؛ در نتیجه با مصرف این کود زیستی گیاهان ضمن برخورداری از رشد بهتر، در برابر عوامل تنش زای محیطی، نظیر خشکی، شوری و تراکم بافت خاک مقاومت بیشتری خواهند یافت. این محصول  برای استفاده در باغات، نهالستان‌ها، خزانه‌ها، مزارع، گلخانه‌ها و گیاهان زینتی و آپارتمانی مناسب می‌باشد.

محتوای بسته:  حاوی قارچ میکوریزا آرباسکولار سویه‌های Glomus mosseae ،Glomus intraradices و Glomus etunicatum با شمارش (CFU/gr) 107 تا 108

مزایا

 • افزایش جذب عناصر غذایی و بهبود رشد گیاه
 • کاهش نیاز گیاه به آب و کودهای شیمیایی و سموم
 • افزایش مقاومت گیاه در برابر تنش های محیطی (خشکی، شوری و تراکم خاک)

نحوه مصرف

کلیه محصولات کشاورزی به غیر از:

 • خانواده شب بویان (کلم، تربچه، اسفناج،‌ شاهی، شلغم، کلزا و خردل)
 • گیاهان ارکیده، سوزنی برگ‌ها و برخی از درختان پهن برگ مثل بلوط و راش

بذرمال

بذور را در سایه بر روی نایلون یا سطح تمیز بریزید و پس از آغشتن آن‌ها با مقدار کمی آب، کود مایکوریزا  را به آن اضافه کرده و کاملاً با هم مخلوط  نمایید؛ به گونه‌ای که تمامی بذرها با یک لایه یکنواخت از مایه تلقیح پوشانده شوند. مرطوب شدن بذور کفایت می کند و از خیس و چسبنده شدن آن‌ها اجتناب شود. پس از هوا خشک شدن بذور در سایه اقدام به کاشت نمایید.

اندازه بذر میزان مصرف کود برای هر کیلو بذر گندم
 ریز (یونجه، شبدر، ارزن و  ...) 
30 تا 40 گرم
 متوسط (گندم، جو، ذرتو ...)  20 تا 30 گرم
 درشت (آفتاب گردان، کدو ، باقالا و ...)  10 تا 20 گرم

 

 

گلدانی

قارچ مایکوریزا را هنگام کاشت و متناسب با حجم گلدان به ناحیه زیر توده ریشه گیاه اضافه کنید (سعی شود ریشه در تماس مستقیم با کود زیستی باشد).

حجم گلدان  (لیتر) میزان مصرف کود در هر گلدان (گرم)
نیم لیتری
20 گرم
1 لیتری  50 گرم
3 لیتری  70 گرم
5 لیتری 100 گرم
10 لیتری  200 گرم

کاشت نهال

هنگام کاشت نهال در زمین اصلی، کود مایکوریزا را متناسب با ارتفاع نهال در حفره کاشت و زیر توده ریشه اضافه نمایید (سعی شود ریشه در تماس مستقیم با کود زیستی باشد).

ارتفاع نهال (cm) میزان مصرف کود در هر نهال (گرم)
20>
20 گرم
20-30 50 گرم
30-40 70 گرم
40-60 100 گرم
60 < 200 گرم

ردیفی

پس از ایجاد ردیف‌های کشت، قارچ مایکوریزا را به میزان 100 الی 150 کیلو گرم در هکتار و در کف جوی‌های ایجاد شده همانند کودهای شیمیایی به زیر بستر بذر اضافه کرده و با خاک بپوشانید.

گیاهان چمنی

در گیاهان چمنی و پوششی، قبل از کاشت  میزان 500 گرم از قارچ مایکوریزا را به هر متر مربع از خاک زمین اضافه نمایید و پس از پوشانیدن آن با لایه‌ای نازک از خاک، اقدام به کاشت بذر نمایید.

چالکود درختان

برای باغات احداث شده، هر دو سال یک نوبت و در اوخر فصل سرما و هنگام چالکود درختان، یک کیلوگرم از کود مایکوریزا را در دو طرف هر درخت و در حفره چالکود تقسیط کنید.

خزانه

برای تکثیر گیاهان در خزانه (بذر، قلمه و  نهال)، میزان 20 کیلوگرم از قارچ مایکوریزا را در هر متر مکعب از بستر خزانه مخلوط کنید و در خزانه برای پرورش گیاهان ستفاده نمایید.

 توصیه‌های مهم

 • از مصرف بیش از حد کودهای شیمیایی خودداری نمایید، غلظت زیاد عناصر موجود در این کودها به‌ویژه فسفر سبب کاهش کارایی این محصول می شود.
 • یک  تا سه هفته بعد از اضافه کردن کود مایکوریزا از قارچ کش‌های سیستمیک استفاده نشود.
 • پس از باز کردن بسته کود، محتویات آن را هر چه سریع‌تر مصرف نمایید.
 •  یک  تا سه هفته بعد از اضافه کردن کود مایکوریزا از قارچ کش های سیستمیک استفاده نشود.
 • کود مایکوریزا قابل اختلاط با سایر مواد آلی و کودهای زیستی به غیر از کودهای گوگردی می باشد.
 • بسته کود را در  انبار خشک و خنک و دور از تابش مستقیم آفتاب می‌توانید تا یک سال پس از تاریخ تولید نگهداری نمایید.
   

دانلود فایل محصول   

دانلود گواهی ثبت ماده کودی